FSH: HORMÓN, KTORÝ PREZRADÍ STAV VAŠEJ PLODNOSTI
FSH patrí do skupiny hormónov, ktoré hrajú v živote každej ženy významnú úlohu. V čom je tak dôležitý?
Aby ženská plodnosť fungovala tak, ako má, je potreba harmonická súhra a tiež spolupráca niekoľkých dôležitých hormónov. Medzi nich radíme nie len estrogén či progesteron, ale tiež FSH (folikuly stimulujúci hormón). Hoci sa o ňom v minulosti príliš nehovorilo, v súčasnej dobe je mu venovaná značná pozornosť, čo je veľmi dobre. Práve jeho hodnoty totiž dokážu odhaliť prípadnú neplodnosť a dokonca aj menopauzu.
Čo predstavuje FSH a aká je jeho funkcia?
Folikostimulačný hormón FSH (niekedy tiež folitropín) patrí medzi hormóny, ktoré pomáhajú stimulovať činnosť aj vývoj pohlavných orgánov. Radí sa medzi gonadotropíny, ku ktorým patrí tiež LH (lutropín) a hCG (choriogonadotropín) aj LTH (prolaktín). Jeho istou zvláštnosťou je skutočnosť, že koluje v krvi nie len ženám, ale aj mužom.
Ako už názov napovedá, jedná sa o hormón, ktorého úlohou je stimulovať rast aj zrenie folikulov, čiže váčikov, ktoré sa nachádzajú vo vaječníkoch a v ktorých sú uložené vajíčka. V rámci bežne prebiehajúceho mesačného cyklu dochádza najčastejšie k rastu jedného váčika (Graafov folikul) a následne dozrenie vajíčka. Nebyť FSH, jednoducho by k takému priebehu nedošlo. Akonáhle dôjde k ovulácii, začne hladina folitropínu kolísať. Do plodných dní totiž býva jeho hodnota vysoká, po ovulácii však klesne a drží sa v nízkych hladinách až do nasledujúceho cyklu. Hlavnú činnosť v tejto chvíli preberá progesteron, ktorý tlmí produkciu folitropínu.
Kde sa tvorí FSH?
Na rozdiel od niektorých hormónov sa FSH tvorí v mozgu a to konkrétne v hypofýze, čo je žľaza s vnútornou sekréciou. Svoje hormóny preto dokáže okamžite vypúšťať priamo do krvi. V jeho prednej časti (adenohypofýze) sa potom ukrývajú sekrečné bunky, ktoré sú zodpovedné za produkciu hormónov. Okrem FSH sa v adenohypofýze tvorí tiež rastový hormón, prolaktín, LTH alebo aj TSH. Je nutné podotknúť, že hypofýza je veľmi citlivá na hladiny hormónov, ktoré kolujú v krvi, a vzápätí na to upravuje svoju činnosť.
Čo prezradia hodnoty FSH?
Okrem bežných hodnôt, ktoré sa v rámci cyklu prirodzene menia, sa dajú u folitropínu spozorovať niektoré výkyvy, ktoré však môžu značiť vážnejšie zdravotné problémy.
- Pokiaľ sú hodnoty FSH nízke, znamená to, že telo poukazuje na problémy s hypofýzou či hypotalamom, ktoré produkujú nedostatok hormónov.
- Pokiaľ sú hodnoty FSH vysoké, je tu znateľné zlyhanie funkcie vaječníkov v dôsledku nevyvinutia či poškodenia, ktoré môžu byť rozličného charakteru. Zvýšené hodnoty však môžu byť príčinou tiež anovulácie, ale aj predčasnej menopauzy. V prípade klimaktéria, ktoré prichádza v obvyklom veku, je jeho zvýšená hodnota bežným javom.
Jednou z možností, ako dosiahnuť hormonálnej rovnováhy a zaistiť stabilitu FSH hormónu, sú prírodné prípravky, ktoré pozitívne ovplyvňujú činnosť žliaz s vnútornou sekréciou. K nim bezpochyby radíme produkt MACA NEGRA s obsahom čiernej peruánskej macy, ktorá podporuje rovnováhu hormonálneho systému. Za vyskúšanie však stoja aj kvapky GYNEX ENERGY s obsahom zložiek nátržník husí, alchemilka všeobecná, hluchavka biela, podporujú menštruačný komfort.
Kedy poznám, že FSH nepracuje správne?
Nestabilita FSH spôsobuje niekoľko ťažkostí, ktoré váš môžu priviesť na myšlienku, že jeho činnosť nefunguje optimálne tak, ako by mala. Madzi tieto príznaky patrí nepravidelná menštruácia, skoré príznaky menpauzy v produktívnom veku, neprítomnosť ovulácie, ale aj nevydarené pokusy o počatie bábätka.
Ako sa FSH vyšetruje?
Pokiaľ sa snažíte o bábätko a dlhodobo sa vám to nedarí alebo vás trápi nepravidelná menštruácia, môže byť na vine práve zhoršená hodnota FSH hormónu, ktorú lekári môžu zistiť prostredníctvom krvných odberov. Najčastejšie je naberaný kompletný hormonálny profil, pri ňom sa dá zistiť súčasná hladina všetkých dôležitých hormónov, ktoré sú významné pre počatie. Pokiaľ však chcete stav svojej plodnosti zistiť diskrétne a to v pohodlí svojho domova, isto oceníte jednoduchý test ženskej plodnosti ADIEL, ktorý zistí hladinu folitropínu z vášho moču. Testovanie je teda rovnaké ako u ovulačného či tehotenského testu. Jeho výhodou je nie len rýchlosť, ale najmä spoľahlivosť vo výške 99%. S týmto testom bude negatívny výsledok dobrou správou, aj keď to nie je dôkaz plodnosti. Pozitívny výsledok testu naznačuje, že plodnosť je znížená a odporúčame, aby ste zašla za svojim lekárom, diskutovala s ním o výsledkoch a možno urobila viac testov.
ZDROJ:
https://www.verywellfamily.com/day-3-fsh-levels-test-1960172
https://www.yourhormones.info/hormones/follicle-stimulating-hormone/