SAMOVOĽNÉ POTRATY A ZAMĹKNUTÉ TEHOTENSTVO: PREČO K NIM DOCHÁDZA?
Samovoľné potraty sú bolestivým okamihom v živote ženy. Čo je ich príčinou?
Nie je nič smutnejšie, ako keď ženu, ktorá očakáva bábätko, postihne samovoľný potrat či zamĺknuté tehotenstvo. Bolestivý okamih potom vyvolá rad emócií, strachu a tiež otázok, ako a prečo k niečomu takému mohlo dôjsť. Nepriaznivou správou je, že počet samovoľných potratov sa rok od roka dramaticky zvyšuje. Podľa posledných štatistík sa samovoľné potraty týkajú 50 – 70 % časných a lekárom nepotvrdených gravidít, ktoré sú ukončené oneskorenou a silnou menštruáciou. U diagnostikovaných tehotenstiev sa jedná o 12 – 15 % potratov. Čo je ich hlavnou príčinou a ako pomôcť svojmu telu, aby sa znížila pravdepodobnosť samovoľných potratov?
Samovoľné potraty a ich problematika
Bohužiaľ nie každá žena má to šťastie, že donosí svoje bábätko hneď na prvýkrát, čo však neznamená, že by materstvo bolo úplne vylúčené. Ľudská reprodukcia je veľmi zraniteľná, preto nie je nezvyčajné, že vo chvíli, kedy je telo ženy trochu oslabené, dôjde k samovoľnému potratu či zamĺknutému tehotenstvu. Samovoľné potraty predstavujú stav, kedy sa plod v maternici prestáva vyvíjať a odumiera. Plod potom môže byť vylúčený silnou menštruáciou, v niektorých prípadoch je potom nutné vyčistenie, čiže kyretáž.
Samovoľné potraty majú svoje jasné príčiny
Samotní odborníci vnímajú jeden až dva potraty u žien, ktoré pred tým samovoľné potraty nemali, ako náhodný jav. Čím častejšie sa ale samovoľné potraty opakujú, tým viac sa znižuje šanca na úspešné tehotenstvo a práve to je treba spolu s odborníkmi riešiť. Aj po niekoľkých potratoch však nie je zdravo prebiehajúce tehotenstvo vylúčené, len je treba diagnostikovať hlavné príčiny a nájsť cestu, ktorá vás k materstvu dovedie.
Všeobecne sa dá povedať, že medzi príčinami, ktoré môžu spôsobiť samovoľné potraty, je nie len vyšší vek rodičiek, ale aj rad ďalších faktorov, medzi ktoré jednoznačne radíme nezdravý životný štýl. Pokiaľ však pôjdeme do celej problematiky trochu hlbšie, zistíme, že najväčším problémom sú genetické abnormality, hematologické a imunologické príčiny, neliečené choroby štítnej žľazy, cukrovka, ale tiež nerovnováha v oblasti pohlavných hormónov, rovnako tak aj infekčné choroby. Genetické poruchy bývajú pôvodcom až 70 % spontánnych potratov, v 30 % sa potom jedná o zvyšné uvedené príčiny. Nezvyčajné nie sú ani vrodené chyby maternice. Tie sa však objavujú len u 0,1 % žien. Hoci sú možné dôvody potratov známe, niekedy sa môže stať, že k osvetleniu presnej príčiny nedôjde, to preto, že identifikácia konkrétneho problému býva často veľmi obtiažna.
Najčastejšie dôvody časných potratov:
- Genetické ochorenia či poruchy
- Hematologické ochorenia (poruchy zrážanlivosti, trobofilná mutácia)
- Infekčné ochorenia (najmä chlamýdie, toxoplazmóza, rubeola aj listeria)
- Ochorenie žliaz s vnútornou sekréciou
- Poruchy imunitného systému
- Nestabilita pohlavných hormónov (napríklad nedostatok progesterónu)
- Chromozomálne abnormality (nadmiera či nedostatok chromozómov)
- Maternicové anomálie
Pre podporu prirodzeného počatia a úspešného tehotenstva je dobré telu poskytnúť vyvážený prísun potrebných vitamínov a ďalších účinných látok na podporu ženskej plodnosti. Napríklad formou trojmeačného užívania, ktoré je vhodné zahíjiť už pred plánovaných otehotnením. CONCEIVE PLUS WOMEN´S je kombinácia špeciálnych vitamínov, antioxodantov a minerálov v podobe kapslí, ktoré obsahujú Zinok napomáhajúci k normálnej plodnosti a reprodukcii. Ďalej vitamín B12, ktorý sa podieľa na procese delenia buniek, podporuje funkciu imunitného systému, znižuje únavu a vyčerpanie, napomáha ku správnej funkcii psychickej činnosti a nervovej sústavy.
Problematika neplodnosti či neschopnosť ženy donosiť plod sa stáva aktuálnou témou nie len u starších párov, ale aj u mladších partnerov. Reprodukčná biológia je veľmi zložitá a neúspech môže mať mnoho príčin. Na podporu plodnosti párov a ľahšiu cestu za vytúženým bábätkom je vhodné poobzerať sa po doplnkoch stravy, ktoré boli stvorené k zlepšeniu a stimulácii reprodukčnej schopnosti. Energy balíček obsahuje sadu potravinových doplnkov pre ženu a muža, kde niektoré zložky môžu pozitívne pôsobiť na hladinu hormónov, posilnenie imunity a doplnenie telu dôležité vitamíny aj minerály.
Ako poznať prebiehujúci samovoľný potrat?
Pokiaľ sa jedná o samovoľný potrat vo vyššom stupni tehotenstva, vždy býva sprevádzané krvácaním a bolesťou brucha. Taký stav potom musí byť bezodkladne vyšetrený gynekológom. Niekedy sa ale stáva, že samovoľné potraty získajú podobu veľmi silnej a oneskorenej menštruácie. Pokiaľ si žena pred tým neurobila tehotenský test, ani nemusí vedieť, že sa jedná o prebiehajúci časný potrat. Plod je v takom prípade v podstate nenápadne vylúčený prostredníctvom menštruácie. Pokiaľ ste však urobila tehotenský test, ktorý bol pozitívny, a zároveň ste objavila náznaky krvácania či špinenia, rozhodne sa čo najskôr nechajte vyšetriť odborným lekárom.
Ako sa vyrovnať so samovoľným potratom?
V ťažkých a zložitých životných situáciách sa často spoliehame na podporu rodiny a svojich najbližších. Pokiaľ sa žena musí potýkať so smutnou udalosťou, akou bezpochyby samovoľný potrat je, rozhodne by nemala byť na svoje pocity a emócie sama. Blízkosť partnera či účasť kamarátky, sestry alebo niekoho iného z rodiny síce je bolesť z prežívaného nešťastia neutíši, ale aspoň z časti jej to pomôže vzniknutú situáciu prekonať. Často totiž ženu, ktorá zažila samovoľný potrat trápi pocit viny. Aj keď pravdepodobne úplne neoprávnený, môže tento psychický otras viesť až k depresiám. Je teda viac než vhodné, aby si žena pohovorila s gynekológom a získala tak od neho odpovedi na vzniknuté otázky, čo môže dopomôcť k vyrovnaniu sa s celou situáciou. Taktiež je vhodné, aby obaja partneri vyhľadali terapeuta či poradcu, ktorý im obom pomôže opäť získať nadhľad, vieru a nádej na šťastný a spokojný život spolu s vlastným bábätkom.
ZDROJ:
https://www.healthline.com/health/pregnancy/missed-abortion