Využite do sobotnej polnoci 15% zľavový kód AKCIA15 pre nákup nad 39,99 €!

JE MOJE TELO V HORMONÁLNEJ ROVNOVÁHE?

Ktoré faktory môžu za zlú funkciu hormónov? Čo to spôsobuje v našom tele? Ako sa to dá riešiť?

Na to, či sú ženy schopné počať potomka, má veľký vplyv hormonálna rovnováha, s ktorou úzko súvisí správny menštruačný cyklus. Ktoré faktory môžu za zlú funkciu hormónov a ako sa dajú ovplyvniť, zistíte v nasledujúcom článku, ktorý voľne naväzuje na tému najčastejších príčin neplodnosti.

Hormonálna nerovnováha sprevádza ženu po celý jej život – od puberty, cez tehotenstvo až do menopauzy. Hladina hormónov sa v tele často mení a môžu ju sprevádzať pocity stresu či úzkosti. Nepríjemné pocity únavy a rozmrzelosti ženu trápi najmä v premenštruačnom období. Telo sa však s týmito príznakmi dokáže vyrovnať, a preto sa hladina hormónov po menštruácii vracia späť do normálu. Pokiaľ sa však jedná o dlhodobú záležitosť, ktorá obmedzuje normálny život a spôsobuje zdravotné problémy, je treba nájsť riešenie.

Ako sa hormonálna nerovnováha prejavuje?

  1. Nepravidelný menštruačný cyklus, s tým súvisí bolestivá menštruácia, chýbajúca ovulácia. Ďalej tiež problémy ako PMS syndrómy, akné, endometrióza, cysty, myómy, syndróm polycystických vaječníkov.
  2. Pocit nedostatočnej energie, ten môže byť spôsobený nerovnováhou hormónov štítnej žľazy alebo nadobličiek.
  3. Zvýšená telesná hmotnosť, najčastejšie okolo brucha, na stehnách a bokoch. Môže to byť prejav zlej funkcie štítnej žľazyalebo nadbytočná hodnota estrogénu.
  4. Problémy s pamäťou, nesústredením a zábudlivosť môže spôsobiť nefunkčná štítna žľaza alebo nadobličky
  5. Tendencia mastnej a aknóznej pokožky býva spôsobená vysokou úrovňou testosterónu alebo neschopnosťou sa zbavovať nadbytočných hormónov
  6. Sexuálna nechuť, v tomto prípade hrá veľkú úlohu správna rovnováha estrogénu. Pokiaľ je jeho hladina vysoká, dochádza k absencii libida, pokiaľ je nízka, spôsobuje to pocit suchosti v pošve.

Čo je to menštruačný cyklus?

Menštruačný cyklus je pravidelne sa opakujúci dej, pri ktorom dochádza k cyklickým zmenám maternicovej sliznice a vaječníkov, ktoré sú priamo závislé od hladiny rôznych pohlavných hormónov. Zvyčajne trvá 24 – 35 dní a začína prvým dňom menštruačného krvácania.

Delí sa na niekoľko fáz:

  1. Folikulárna fáza – prvá polovica cyklu, od prvého dňa menštruačného krvácania do ovulácie
  2. Ovulácia – cca polovica menštruačného cyklu, nastáva na konci folikulárnej fáze
  3. Luteálna fáza – koniec cyklu, začína dňom ovulácie a končí prvým dňom menštruácie

menstruacni-cyklus_faze-768x368

Pokiaľ sú hormóny, obzvlášť potom pohlavné hormóny, v nerovnováhe, môže dochádzať k nasledujúcim problémom, ktoré sú častou príčinou neplodnosti: nepravidelný cyklus, nedozrievanie vajíčka, slabá až žiadna ovulácia, nízka stena delohy a iné. Všetky tieto faktory sa podieľajú na schopnosti ženy počať, preto je správna hladina hormónov a pravidelný cyklus veľkým faktorom ovplyvňujúci plodnosť ženy.

Najčastejším problémom našich zákazníčok je práve ovulácia a hormóny spojené s ňou. Poďme si ovuláciu predstaviť podrobnejšie.

Ovulácia je...

Reprodukčný cyklus ženy je nastavený tak, aby k oplodneniu dochádzalo len v určitých momentoch cyklu. Tým momentom je práve ovulácia, počas ktorej sa pomocou luteinizačného hormónu (LH) uvoľní zrelé vajíčko a v ten okamih má najvyššiu šancu na oplodnenie. Za najplodnejšie obdobie (takzvané plodné dni) sa považujú 2 – 3 dni pred ovuláciou a po ovulácii. Samotná ovulácia nastáva približne medzi 12 – 16 dňom cyklu, avšak u všetkých žien je priebeh individuálny a jedinečný. Bohužiaľ u mnohých žien k ovulácii ani dochádzať nemusí, čo spôsobuje práve nepríjemné problémy s neplodnosťou. Niekedy za tým stojí nedostatok potrebného hormónu, avšak často príčina býva úplne u iného hľadiska (choré či poškodené vaječníky). Tieto faktory nemusí žena často zistiť sama, preto je treba urobiť kompletné lekárske vyšetrenie.

Kedy dochádza k uvoľneniu vajíčka a je najvyššia šanca na počatie, sa dá ľahko a rýchlo zistiť pomocou ovulačných testov SeeNow. Ovuláciu zistíte z moču a testovanie robíte z pohodlia vášho domova vždy ráno. Vedeli ste, že ovulácia sa dá zistiť aj zo slín? V čase ovulácie sa totiž v slinách vyskytuje o veľa viac soli. Sliny v tenkej vrstve nanesiete na ovulačný mikroskop (z nášho sortimentu sa jedná o FertilControl Light a FertilControl Easy), počkáte 5 minút a pokiaľ je vaše telo vo fáze ovulácie, uvidíte na sklíčku kryštály a štruktúry podobné listom kapradín. Výhodou je, že testovanie sa dá robiť kedykoľvek počas dňa (nie len ráno ako je tomu u ovulačných testov zo slín), opakovane každý deň v mesiaci a využívať tak ovulačný mikroskop neobmedzene aj niekoľko rokov.

Kľúčová úloha hormónov

Pokiaľ hladiny hormónov správne nestúpajú a neklesajú, dostávame sa tým k jadru problému, teda k hormonálnej nerovnováhe a nepravidelnému menštruačnému cyklu. Medzi najdôležitejšie pohlavné hormóny patrí estrogén a progesterón.

Estrogén – najdôležitejšou formou estrogénu je estradiol, ktorý je produkovaný zrejúcimi folikulmi vo vaječníkoch a je teda aj ukazovateľom ich rastu. Za rast folikulov môže FSH hormón, čiže folikostimulačný hormón. Preto sa hladiny estrogénu a FSH hormónu posudzujú spoločne. Pokiaľ nie je správna hladina estrogénu, nespustí sa ovulácia, lebo nedôjde k dozreniu vajíčka a jeho uvoľneniu z folikulu.

Progesterón – je produkovaný žltým telieskom, pripravuje maternicovú sliznicu na prijatie oplodneného vajíčka, zastavuje menštruáciu a navodzuje rast mliečnej žľazy. Pokiaľ nedôjde k oplodneniu vajíčka, tvorba tohto hormónu ustane a dôjde k menštruačnému krvácaniu. Pri nesprávnej hladine tohto hormónu sliznice po ovulácii nenarastá a vajíčko nie je schopné sa uchytiť.

menstruacni-cyklus_graf-768x381

Žlté teliesko – vzniká v druhej polovičke cyklu, tvorí sa zo zvyšku prasknutého folikulu. Hlavnou funkciou je produkovať progesterón a estrogény. Zaisťuje správnu výstielku maternice pre uhniezdenie embrya a zabraňuje menštruácii. Nedostatočná funkcia býva jedna z príčin neplodnosti a môže spôsobovať predčasné potraty.

Máte práve vy problémy s nepravidelnou menštruáciou, ovuláciou a celkovo potrebujete zlepšiť hladiny pohlavných hormónov? Na tento problém je najvhodnejší extrakt z drmku všeobecného, o ktorom sa môžete dočítať tu.

Čo môžete preventívne urobiť?

  • Otestujte sa hneď pri prvom podozrení na hormonálnu nerovnováhu. U svojho lekára požiadajte o urobenie hormonálneho profilu
  • Konzumujte výživnú stravu a čerstvé potraviny, toto je jeden zo stavebných kameňov pre správnu funkciu hormónov
  • Detoxikujte sa, správna a šetrná detoxikácia pomôže zbaviť telo nežiaducich toxínov, škodlivín, ale aj nahromadených prebytočných hormónov
  • Pravidelné cvičenie a pohyb, zvýši vytrvalosť, zlepší krvný obeh, prečistí telo a odbúra stres. Stačí 3x týždne minimálne 30 minút, obľúbenou a odporúčanou alternatívou je aj joga

Myslite aj na svojich mužov!

Rovnako tak ako ženy, postihuje hormonálna nerovnováha aj mužov. Kľúčovým pohlavným hormónom je testosterón. Pri jeho nedostatku postihuje mužov veľa nepríjemných príznakov. Patrí sem napríklad vypadávanie vlasov, ukladanie tukov v oblasti brucha, úbytok svalovej hmoty, podráždenosť, nervozita, nespavosť, znížené vnímanie a podobne. Všetky tieto faktory sa zároveň odrážajú aj v prípade ich sexuálneho života. Znížená hladina pohlavného hormónu testosterónu negatívne ovplyvňuje prostatu, erekciu, sexuálnu túžbu a celkovú plodnosť. Na zvýšenie hladiny testosterónu, zlepšenie sexuálnej aktivity a podporu produkcie aj kvality spermií je podľa vedcov odporúčaný Kotvičník.